JAK ZROBIĆ DOBRE PIERWSZE WRAŻENIE


zdjęcie z kampani marki Hibouessentials - www.hibouessentials.pl

Kiedy mamy już nawiązany kontakt, nie sposób pominąć tematu pierwszego wrażenia. Mówi się, że nie należy oceniać książki po okładce, że nie powinniśmy oceniać po wyglądzie, jednak każdy z nas to robi. Każdego dnia w sytuacji zawodowej bądź prywatnej, wyrabiamy zdanie na czyjś temat na podstawie pierwszego wrażenia, tak działa nasz mózg. 
  
Jeśli pierwsze wrażenie nie będzie spójne z prawdą na nasz temat, wówczas druga osoba wyrobi sobie o nas zupełnie inną opinię. Nie ma się co tu oszukiwać, rzadko kiedy jesteśmy skłonni zmienić o kimś zdanie, ale kiedy już tak się dzieje, wówczas jesteśmy w stanie bardziej uwierzyć w prawdziwość drugiej osoby. Mam tu na myśli sytuację w której najpierw ktoś wydaje Ci się być „fajny” a później przekonujesz się, że jednak to nie jest tak interesująca osoba jak myślałeś. Od tej pory jesteś już o tym przekonany. To samo ma miejsce w drugą stronę. Na początku ktoś wydaje się nam być niemiły, jednak w wyniku pewnych sytuacji, zmieniamy o nim zdanie, wówczas te drugie przekonanie jest zdecydowanie silniejsze i najmocniej wpływa na opinię o danej osobie. 
Pewnie niejednokrotnie słyszałeś o  tym, że mamy dosłownie ułamek sekundy na to, by zrobić dobre pierwsze wrażenie. Jest cała masa czynników, które się na to składają. 

Kiedy człowiek zdaje sobie sprawę z tego, że wywiera na ludziach dobre pierwsze wrażenie, zdecydowanie dodaje mu to pewności siebie, taki ktoś czuje się bardziej swobodny. Wówczas taka osoba wie, że przy poznaniu nowych ludzi, prawdopodobnie większość z nich odbierze ją w pozytywny sposób. To z pewnością daje uczucie wewnętrznego spokoju.

Chyba zgodzisz się ze mną, że jeśli potrafisz wzbudzić w kimś pozytywne pierwsze wrażenie, tym samym ułatwiasz sobie życie :)

Dlatego ten post traktuje o różnych technikach, jakie mogą Ci pomóc zrobić dobre, pierwsze wrażenie ;)
www.hibouessentials.pl

1. Pamiętaj, by zawsze okazywać drugiej osobie szacunek.
Nie spóźniaj się na umówione spotkanie, zadbaj o odpowiedni wygląd w zależności od okazji. Jeśli jest to rozmowa o prace, niezwykle ważny będzie tutaj dress-code,    a także zapach jaki na siebie nałożysz :)

2.  Nie bądź zbyt spięty, ale też nie za bardzo wyluzowany.  
Tutaj również w zależności od okoliczności. Podczas imprezy na pewno nie zrobisz dobrego wrażenia jak będziesz się zachowywać tak, jak byłoby to w dobrym tonie na np. rozmowie kwalifikacyjnej, czy też w sądzie :) Jeśli chciałbyś pokazać lekkie rozluźnienie, nie powinieneś hamować i ukrywać swoich emocji, ale uważaj żeby z tym także nie przesadzić ;)
www.hibouessentials.pl

3. Popracuj nad postawą swojego ciała. Staraj się unikać zakładania rąk, zmniejszania rozmiaru swojego ciała poprzez „zginanie się w pół”, patrzenia w dół itp. Postaraj się patrzeć rozmówcy prosto w oczy. Osobiście bardzo zwracam uwagę na to, w która stronę patrzy rozmówca, kiedy zadaje mu jakieś pytania. Prawa strona mózgu jest odpowiedzialna za wyobraźnię, zatem istnieje możliwość, że dana osoba coś właśnie zmyśla. Natomiast jeśli rozmówca patrzy w lewo, prawdopodobnie przypomina sobie coś, co faktycznie miało miejsce :)


4. Przed spotkaniem warto się przygotować! 
Pisałam w poprzednim poście o tym, że jesteśmy bardziej interesujący dla tych osób, z którymi coś nas łączy. Zatem dobrze będzie znaleźć jakieś podobieństwa z osobą, z która mamy zamiar się spotkać. Pamiętam jak byłam kiedyś na randce z chłopakiem, który doskonale się do niej przygotował! Czytał moje wpisy na blogu, opisy na instagramie i dzięki temu wiedział, co lubię, jakie wartości wyznaję. Wyobraź sobie, że jest on dzisiaj moim przyjacielem, a dzięki temu, że tak się dokładnie przygotował z informacji o mnie, poczułam, że nie zamierza mnie potraktować przedmiotowo :)

5. Zadawaj pytania osobie z którą rozmawiasz, niech poczuje, że jesteś nią naprawdę zainteresowany. 
Możesz też zadbać o odpowiedni ton głosu, niech nie będzie zbyt piskliwy, ani też zbyt niski. Staraj się mimo wszystko panować nad emocjami :)

6. Istotny jest również uścisk dłoni! 
 Popracuj nad odpowiednim chwytem. Dobrze by było, żebyś to Ty zainicjował ten gest, niech nie trwa zbyt długo. Zapanuj nad swoją postawą ciała, utrzymuj w tym momencie kontakt wzrokowy.
www.hibouessentials.pl

7. Podczas spotkania patrz na rozmówcę, ale uważaj by nie było to zbyt nachalne. 
 Nie pokazuj swojej nieśmiałości - sytuacja kiedy unikasz wzroku; nie przyglądaj się też zbyt wnikliwie, bo to może peszyć. Nie biegaj nerwowo oczami i nie "przytakuj" - mam tu na myśli osoby, które mniej więcej, co czwarte moje słowo mruczą „yhy, yhy”, pewnie też znasz takie przypadki! Nie wydaje Ci się wtedy, że ta osoba jakby wymusza na Tobie przyspieszenie mówienia? Raczej mało komfortowa sytuacja.     Jak coś opowiadasz, na pewno lubisz odczuwać zainteresowanie drugiej osoby.

 www.hibouessentials.pl
Kiedy kogoś poznajemy, bardzo często borykamy się z panującymi stereotypami, dlatego warto zadbać i popracować nad tym, jak zrobić dobre pierwsze wrażenie. Jeśli już to masz, wówczas możesz liczyć na kolejne spotkanie, a tym samym na nawiązanie bliższej relacji :) 
Tym wpisem, na pewno nie wyczerpałam tematu, dlatego zachęcam Cię do dopisania do mojej listy, jakichś swoich uwag :) 

 


Powodzenia, do dzieła! 
Gaja <3 Komentarze

 1. Zgadzam się, że robiąc dobre pierwsze wrażenie, ułatwiamy sobie życie. Dobrze napisane. Niebawem idę na pierwsze spotkanie w Kole dla fotografów i Twoje rady są mi bardzo pomocne. Postaram się je zastosować. Bardzo fajny tekst. Pozdrawiam serdecznie. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję Ci bardzo!
   W takim razie życzę Ci powodzenia ;)

   Usuń
 2. Mowa ciała może naprawdę zmienić postrzeganie nas przez drugą osobę. Uścisk dłoni i kontakt wzrokowy ma duże znaczenie w relacjach z innymi. :-)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

EMSKA STUDIO