NAWIĄZANIE PIERWSZEGO KONTAKTU


Photo by Eliza Stegienka - Kampania marki Maare www.maare.eu

Każda nowa relacja rozpoczyna się od zapoznania, to proste. Jednak wszyscy doskonale wiemy o tym, że niektórzy po prostu uchodzą za dusze towarzystwa, z kolei inni, mają wielkie opory przed nawiązaniem nowej znajomości. Dlaczego jedni nas przyciągają, a inni odpychają? Z jednym masz ochotę spędzać całe dnie, a inni po prostu tak Cię drażnią, że najchętniej zasadziłbyś im kopa :D

Photo by Eliza Stegienka - Kampania marki Maare www.maare.eu


Zastanawialiście się kiedyś nad tym, na ile świadome zachowania, mają osoby, które uchodzą za „dusze towarzystwa”?

Osobiście nie miałam z tym nigdy problemu. Jeśli ktoś wydał mi się interesujący, to po prostu znajdowałam pretekst, by dana osoba zainteresowała się mną, choć przyznam, ze moje metody nie zawsze były doskonałe.

Tutaj chciałabym przybliżyć Wam kilka punktów, które moim zdaniem warto poznać, kiedy chcemy nawiązać nowy kontakt. I tak niezależnie od tego, czy chcemy zagadać do pierwszy raz zobaczonej dziewczyny, czy chłopaka, bądź też zaczynasz nową pracę, trafiłeś przypadkowo na imprezę i praktycznie nikogo nie znasz? :)Poniżej kilka wskazówek, jak się w tym wszystkim odnaleźć ;)

Photo by Eliza Stegienka - Kampania marki Maare www.maare.eu

1. Pamiętaj, że jeśli będziesz czekać aż ktoś do Ciebie łaskawie podejdzie i zagada, to w tej samej chwili oddajesz mu kontrolę, nad dalszym przebiegiem rozmowy. Warto zatem zawsze dobrze obserwować otoczenie i wybrać ten najlepszy moment i przede wszystkim temat, wówczas to Ty nadajesz tempo całej sytuacji. Ty sam decydujesz, jaka będzie granica tej relacji, a tym samym możesz zmniejszyć ryzyko wystąpienia niechcianych zachowań, wobec Twojej osoby.

  

2. Próbuj podejmować takie działania, które sprawią, że nie zostaniesz odrzucony, czy ktoś źle Ciebie oceni:

a) szczerość - znajdź prawdziwy, szczery, realny powód dla którego chcesz poznać daną osobę np.”Pamiętam Cię, chodziliśmy do tej samej szkoły podstawowej, dlatego chciałabym Cię poznać”, „bardzo mi przypominasz mojego kumpla, aż w pierwszej chwili myślałem, że to on”, „pewnie się zastanawiasz dlaczego tak CI się przyglądam, ale masz świetną bluzkę i po prostu muszę wiedzieć skąd ją masz :)” … i wiele innych…ale pamiętaj o czystości swojej intencji.

b) chęć otrzymania pomocy - Pamiętam jak sama wykorzystałam ten sposób, kiedy pierwszy raz przekroczyłam próg swojej uczelni. Dziewczyna, którą poprosiłam o wskazanie drogi do danej sali, okazała się zostać najbliższą mi osobą przez cały czas trwania studiów…I pomyśleć, że przez nieśmiałość, której się wtedy na szczęście pozbyłam, mogłam nie spędzić kolejnych 5 lat życia z jedną z najlepszych osób, jakie poznałam … Jest to jeden z bardziej skutecznych sposobów „zagadania” ponieważ pozwala on osobie, która nam pomaga, poczuć się kimś potrzebnym, a chyba każdy z nas lubi te uczucie.

c) Możesz też wykorzystać daną sytuację społeczną. Opiszę to na przykładzie sytuacji, jaka dość często ma miejsce w moim życiu. Jestem na castingu i kolejny raz zapomniałam zabrać ze sobą długopis, rozglądam się i patrzę, kto właśnie w tym momencie kończy wypełniać swoją kartę castingową. Oczywiście, nie zapytam osoby, która wydaje mi się być niesympatyczna (wiem, wówczas ewidentnie oceniam kogoś po wyglądzie, ale każdy z nas to robi, każdego dnia i wszędzie - to zupełnie naturalne (dlatego myślę, że kolejny wpis będzie na pewno o tym, jakie osoby są lubiane). 
Długopis - prośba o pożyczenie i już mam kolejną nową koleżankę, bo za chwilę dopytam ją o resztę spraw odnośnie dzisiejszego spotkania z reżyserem :) 
Nie będę się starać o inne przykłady, bo myślę, że doskonale wiesz, o co tutaj chodzi :) 

d) możesz też opierać się na różnych podobieństwach, czyli np. słyszysz, że ktoś rozmawia o Twoim ulubionym filmie, wyobraźmy sobie, że jest to sytuacja mająca miejsce w pociągu. Kiedy dana osoba, usłyszy, ze macie podobny gust w jakiejś kwestii, od razu spojrzy na Ciebie z sympatią. 

e) Warto też przy okazji poznania nowej osoby, zadać jej jakieś pytanie, czyli po pierwszych słowach zapoznania możesz zapytać: „z kim tutaj przyszedłeś?”, „Długo się znacie?”, „Czym się zajmujesz?”, „gdzie się urodziłeś?” i inne. Pamiętaj o tym, by zadawać pytania adekwatne do sytuacji, nie wyskakuj z tekstem o negatywnym wydźwięku. Postaraj się też w tym miejscu, nie zadać pytania, które wprawi drugą osobę w zakłopotanie :) Jest mnóstwo neutralnych tematów, które mogą w naprawdę w ciekawy sposób, umożliwić Ci bliższe poznanie, danej osoby.

Ciekawi mnie, ilu z Was w ogóle zastanawia się nad tym zagadnieniem. Myślę, że warto się temu przyjrzeć, bo znam niejeden przypadek, kiedy to, ktoś nie może sobie darować, że „nie zagadał”, nie skorzystał z okazji zapoznania się z kimś, tylko dlatego, że ogarnęło go uczucie wstydu i strach przed odrzuceniem. Dokładnie tak, to strach przed odrzuceniem sprawia, że nie dopuszczamy do wielu sytuacji, które tak naprawdę mogą zmienić jakość naszego życia. Bo chyba nie powiesz mi, że nie potrzebujesz nikogo w swoim życiu? ;)

Jak już nawiążesz pierwszy kontakt, musisz postarać się o to, by zrobić dobre pierwsze wrażenie :) Ale o tym, będzie następny wpis. Będę bardzowdzięczna jeśli dopiszesz do mojej listy, jakieś swoje propozycje nawiązania pierwszego kontaktu ;)

Na dzisiaj to wszystko, do następnego :)

Gaja


Komentarze

EMSKA STUDIO