CHCĘ BYŚ MI ZAUFAŁ, TAK JAK JA UFAM TOBIE!


 Zaufanie to podstawa każdej relacji. Niezależnie od tego, czy mówimy o relacjach zawodowych, czy prywatnych, myślę, że warto przybliżyć sobie termin zaufania w odniesieniu do kontaktu z drugim człowiekiem. 

Wikipedia mówi, że "zaufanie wobec jakiegoś obiektu jest to wiedza lub wiara, że jego działania, przyszły stan lub własności okażą się zgodne z naszym życzeniem".

Lubisz wiedzieć, że możesz komuś ufać, chcesz by inni widzieli w Tobie osobę godną zaufania? Nad tym też można popracować. Dlatego też postanowiłam w oparciu o własne obserwacje, doświadczenie, a także różne szkolenia, w jakich miałam okazję uczestniczyć, wypisać kilka punktów, jakie mogą przybliżyć nas do tego, by być w oczach innych, osobą godną zaufania. 

www.manirouge.pl 


1. Czego się można po Tobie spodziewać?
Tutaj bardzo ważne jest żeby skupić się na szczegółach. Pamiętam jak jeszcze kiedyś tworzyłam skrypty rozmów z klientami i bardzo zwracałam uwagę na to, by dokładnie podać godzinę, czas i miejsce potencjalnego spotkania z klientem.  np. „Jutro o godzinie 14 zadzwonię do Pana, żeby umówić przebieg planowanego wydarzenia”. Tak naprawdę im więcej szczegółów podasz, tym bardziej osoba będzie przekonana o tym, że nie rzucasz słów na wiatr. Oczywiście wszystko  w ramach rozsądku, nie przesadzaj i odpowiednio dobierz te informacje, do sytuacji. Podałam tutaj sytuację zawodową, ale to samo można zrobić na przykład umawiając się z dziewczyną, czy chłopakiem.
Pewnie zdarzyło Ci się nieraz, że ktoś zadzwonił z jakimś problemem, opowiada, płacze, chce się wyżalić, ale wstrzelił się w najgorszy możliwy moment. Ty po prostu nie masz na to czasu, bądź Twoja głowa ma własne problemy w danej chwili. To naturalne i masz prawo odmówić, możesz w tej sytuacji powiedzieć „Wiem jak bardzo Ci trudno w tym momencie i chcę Ci pomóc, ale w tej chwili to niemożliwe, czy moglibyśmy się umówić na rozmowę jutro o 12.00, chciałabym Ci poświęcić całą uwagę, a teraz to niemożliwe.

2. Pokaz, że to co opowiadasz jest prawdziwe.

Nie opowiadaj bajek o swoich umiejętnościach tanecznych, tylko pokaż jak tańczysz. Nie wychwalaj się, ze robisz najlepszą szarlotkę na świecie, tylko zaproś znajomych na kawę i ciasto :)

Jeśli ktoś opowiada Ci jakąś historie, dzieli się swoim doświadczeniem, możesz pokazać mu, że dokładnie wiesz o czym mówi, że przeżyłeś coś podobnego i jesteś w stanie sobie wyobrazić co czuje. Oczywiście tylko wtedy, kiedy jest to związane z prawdą. Nie uciekaj się więc do bajkopisarstwa typu „też tam byłem, widziałem, jadłem, czytałem, siedziałem, poznałem”, takie osoby bardzo łatwo zdemaskować :)

3 . Przygotuj się na postawione sobie ewentualne zarzuty, związane z Twoim zawodem, słabościami, czy kulturą w jakiej żyjesz. 
www.manirouge.pl
Wytłumaczę to na swoim przykładzie. Od kilku lat jestem modelką, jak wiemy, jest grupa osób, które myślą, że modelki nic nie jedzą i są bardzo głupie. Dlatego też chcąc walczyć z tym stereotypem i nie pozwolić, by mnie zaszufladkowano, często mówiąc o swojej pracy, zaznaczam, że „ja nie jestem z tych, które jedzą waciki”, wręcz przeciwnie, kocham jeść, a zwykle na każdym planie mamy przepyszny catering. Mówię też o tym, że miałam problem z połączeniem pracy modelki ze studiami, które dały mi mnóstwo satysfakcji. Zdarza mi się też czasami powiedzieć „uważaj jestem blondynką i do tego modelką, mogę nie zrozumieć, co masz mi do przekazania” :)
Weź pod uwagę jakiś stereotyp, który można przypisać Twojej profesji, zachowaniu, czy kulturze i zacznij się z tego po prostu śmiać. Tutaj kolejny raz przekonuje się o tym, że dystans do siebie jest jedną z fajniejszych cech.

4. Zbuduj więź z drugą osobą
Jeśli chcesz żeby druga osoba się przed Tobą otworzyła, najpierw sam się otwórz. Opowiedz coś o sobie, swojej rodzinie, przeżyciach, doświadczeniach, ale niech te historie będą adekwatne do osoby, z którą chcesz nawiązać relację. Pokaż swoją ludzką twarz, możesz zadawać pytania, które wywołają emocje u drugiej osoby np. jeśli właśnie się dowiedziałeś jaki zawód dana osoba wykonuje, możesz zapytać co najbardziej lubi w swojej pracy. Wówczas do takiej rozmowy dojdą emocje, a to z pewnością ułatwi dalszy rozwój sytuacji.

5. Pokaż, że masz własne zdanie na jakiś temat.

Nie chodzi tutaj o celowe nie zgadzanie się z kimś, bo to tylko raczej doprowadzi do konfliktu z taką osobą. Mam tu na myśli unikanie sytuacji, że ktoś pomyśli na przykład, że się podlizujesz itp. Bądź asertywny, pokaż, że szanujesz zdanie drugiej osoby, ale przedstaw jej też swoje argumenty i broń swojego.

6. Dotrzymuj obietnicy
Możesz celowo, obiecać coś komuś, a następnie wywiązać się z tego i pokazać, że dotrzymujesz słowa  i jesteś osobą, na którą można liczyć. Pamiętaj by obiecać tylko to, co jesteś w stanie zrealizować.

Warto też odnosić się do wartości drugiej osoby. Możemy zapytać, co jest dla kogoś najważniejsze w danej kwestii, jakimi wartościami się kieruje, a kiedy już się dowiemy, co to takiego, możemy zastanowić się, w jakiej sytuacji sami wykazaliśmy poszanowanie dla danej wartości. Szukajmy podobieństw u osób z którymi chcemy nawiązać relację. Poprzez podobieństwa buduje się poczucie bezpieczeństwa, a te prowadzi do zaufania. 


A może Ty podzielisz się ze mną jakimiś doświadczeniami w kwestii zaufania, jakie cechy mają osoby, którym nie ufasz, a może znasz jakieś konkretne zachowania, po których można poznać, że danej osobie nie należy ufać? 

Komentarze

EMSKA STUDIO