NAJCZĘSTSZE PRZYCZYNY KONFLIKTÓW W ZWIĄZKU?


Nieporozumienia, konflikty, kłótnie to normalny element każdego związku. Każdy z nas zanim zaczął żyć z drugim człowiekiem, żył w systemie swojej rodziny, lub później sam.  To w jaki sposób i w jakich warunkach zostaliśmy wychowani, bardzo często generuje różnice, jakie występują w związkach. Nagle dwa zupełnie różne, osobne światy, tworzą jeden wspólny świat. Jeśli chcemy, żeby ten nowy układ funkcjonował tak, jak sobie tego życzymy, musimy nauczyć się rozpoznawać źródła konfliktów, a także wyrobić sposoby ich rozwiązywania.


Przestawiam wam listę najczęstszych przyczyn konfliktów:

1. Pieniądze, a dokładnie to jak nimi chcemy zarządzać, mogą wywołać spore zamieszanie w życiu par, dlatego warto przedyskutować tę prozaiczną kwestię, która ciągle jest dla nas tematem tabu.
Jeżeli ona uważa, że on jest rozrzutny, tym samym odbiera jej poczucie bezpieczeństwa. Jeżeli ona nie wydaje na siebie zbyt dużo pieniędzy, on może myśleć, że jest skąpa. Żeby uniknąć konfliktu, należy rozpoznać jego przyczynę, dlatego tutaj ważne jest, aby zadać sobie pytanie, czym są dla mnie pieniądze i jakiego rodzaju zachowania względem pieniędzy, wprawiają mnie w poczucie złości.
Spróbujcie nauczyć się rozmawiać o pieniądzach, to jeden z elementów, które są nam potrzebne do życia, dlatego też powinniśmy o nich otwarcie rozmawiać.  Warto ustalić z partnerem ile zamierzacie wydawać, czy macie wspólne, czy osobne konta, co w ogóle oznaczają dla was pieniądze, czym one są i na co chcecie wydawać.

2. Obowiązki domowe - sprzątanie, pranie, gotowanie, odbieranie dziecka ze szkoły itp. Ile razy denerwujesz się, kiedy on zostawia skarpetki przy łóżku, lub kolejny raz nie opuszcza deski klozetowej. Ona rozrzuca ubrania po całym domu, lub robi  wieszak z fotela obok regału z książkami.
Opuszczanie deski, czynność, która pozornie może wydać się bez znaczenia, może mieć dla nas głębszy sens. Co czujesz w momencie kiedy on/ona nie dostosowuje się do Twoich wcześniej wypracowanych reguł. Wszystkie kwestie związane z dbaniem o wspólne mieszkanie, do momentu kiedy nie zostaną nazwane, mogą stać się problematyczne i wywołać konflikt. Samo nie opuszczenie deski, niczego złego nie oznacza, jednak, kiedy nie robisz tego na prośbę drugiej osoby, wówczas może to być oznaką braku szacunku do niej. Sam komunikat "nie zostawiaj skarpetek pod łóżkiem" może niewiele wnieść, ale jak zakomunikujesz "Proszę pamiętaj nie zostawiaj skarpetek pod łóżkiem, bo każdego dnia rano muszę je sprzątać, a to opóźnia moje wyjście do pracy, zależy mi na tym, lubię kiedy w sypialni jest czysto", może już zdecydowanie bardziej wpłynąć na partnera. Jeśli jakaś czynność partnera, czy partnerki irytuje Cię, a czasami jest po prostu zapalnikiem do większej "afery", zastanów się, co tak naprawdę to dla Ciebie oznacza i nazwij to.
http://wyborcza.pl/1,135424,18433524,sprzatanie-jest-bezsensowne-a-juz-na-pewno-nieekologiczne.html?disableRedirects=true


3. Seks -  Zbyt agresywny, lub zbyt delikatny, za dużo, za mało, za krótko, za długo i wiele innych możliwości. To kolejna ważna kwestia, którą warto ustalić. Aby uniknąć nieporozumień, wszelkich niedomówień w tej  kwestii, należy otwarcie mówić o swoich potrzebach i upodobaniach. Pamiętając również o tym, że możecie wypracować swój własny, tylko wasz, ulubiony sposób uprawiania miłości. Dlatego nie bój się mówić o tym, czego pragniesz i potrzebujesz, nie ma się czego wstydzić, przecież chcesz z nim spędzić resztę życia ;)
A jeśli nie zaczniesz mówić o swoich potrzebach, wówczas zbyt mocno będziesz musiał angażować swoją wyobraźnię, a tym samym niepostrzeżenie, może pojawić się w Tobie zdolność i chęć do zdrady (ten temat pogłębię w kolejnym poście).

http://www.newsweek.pl/wiedza/psychologia/seks-potrzebuje-milosci,artykuly,411747,1.htmlwww.maare.eu
4. obecność osób trzecich - dochodzą tutaj wszyscy, którzy zakłócają waszą intymność.  Mowa o teściowej, koleżankach - które służą radami, kolegach, którzy wyciągają na imprezę itp. Kolejny element, jaki może wywołać burzę konfliktów. Przypuśćmy, że on każdą sobotę po południu spędzał z kolegami, którzy go odwiedzali, a ją w każdą niedziele odwiedzała Mama. Jednak odkąd mieszkają razem, on nie ma ochoty w każdą niedzielę widzieć się z Jej mamą, a Ona nie chce by ich spokój zakłócali kumple. Kiedy żyli osobno, taki układ był dla nich korzystny, urozmaicał im czas. Jednak odkąd są razem, tworzą swój osobny system, który powinien działać na określonych teraz już wspólnych zasadach. Warto zatem, aby uniknąć niepotrzebnych nieporozumień, ustalić kiedy i w jakich okolicznościach będziecie do swojego systemu wprowadzać osoby trzecie.  Wszystko jest kwestią szczerej i otwartej komunikacji. Na nic więc drogie panie zda się strzelanie tzw. "focha" i marudzenie, kiedy do niego przychodzą kumple. Wystarczy jasno zakomunikować, na przykład "wiem kochanie, że lubisz spędzać czas z kumplami, ale ja wolałabym sobotę po południu spędzić tylko z Tobą, może zatem pomyślimy nad tym, jak to wszystko powinno wyglądać, żeby każde z nas było zadowolone". Tutaj mamy całą gamę możliwości ustaleń, w które nie chce wchodzić, ponieważ wynika to z mnóstwa czynników, jakie są wewnątrz systemu danej pary, czy rodziny. Miejmy na uwadze, że obecność osób trzecich, w sytuacji kiedy jest ich dla nas za dużo, bądź za mało, mogą powodować zakłócenia w waszym wspólnym funkcjonowaniu.5. Oczekiwania i realizacja potrzeb
Nie doprowadzaj do sytuacji, kiedy druga osoba musi się domyślać, czego Ty potrzebujesz, to kolejne źródło konfliktów. Dlatego warto tutaj popracować nad samym sobą, czego chcę, czego oczekuję od życia, co chcę osiągnąć w danym aspekcie. Jeśli uszczęśliwia Cię określona ilość czasu poświęcona w domu na pracę, zakomunikuj to swojemu partnerowi, czy partnerce. Niech wie, że to jest dla Ciebie ważne, a nie stanowi formy ucieczki od spędzania czasu razem.


6. Sposób spędzania wolnego czasu
On chce spędzić cały weekend w domu, bo tam najlepiej odpoczywa, a ona najchętniej każdą wolną chwilę spędzałaby aktywnie, gdzieś poza domem. On chce czytać książkę, a ona chce oglądać horror, On chce chodzić po górach, a ona chce leżeć na plaży. Te i cała gama innych przykładów, to elementy, które mogą wprowadzić chaos w wasze życie. Spędzać czas razem, to innymi słowy robić coś wspólnie, zatem bardzo ważne jest tutaj ustalenie, jak będziecie spędzać ten wolny czas razem.


Kolejny dowód na to, że trzeba głośno komunikować swoje potrzeby i upodobania, ale zawsze z szacunkiem do drugiej osoby, a także jej potrzeb. Być może któreś z was wpadło w pewien schemat postępowania w określonych sytuacjach. Warto siebie nawzajem słuchać, pytać, odpowiadać, poznawać. Może się okazać, że na przykład on nigdy nie myślał o tym, że zaścielenie łóżka przed wyjściem do pracy, może wprowadzić poczucie uporządkowania na cały dzień. Być może on zwykle kiedy spędzał weekend poza domem, dzielił ten czas z osobami, które nie wnosiły w jego życie radości. Najważniejsze to próbować razem, jak najwięcej rzeczy. Wychodzić, oglądać, smakować, odbierać świat wszystkimi zmysłami, stymulować je do pracy. Wychodzenie poza schematy myślowe, czy też pewne nawyki, jest bardzo rozwijające. Być może okaże się, że Ona uwielbia sport, ale dowie się o tym, kiedy uda się na trening razem z nim.
 Jeśli przychodzą Wam do głowy jakieś inne przykłady częstych konfliktów, będę bardzo wdzięczna, jeśli się tym podzielicie :)

Pozdrawiam i życzę rozkosznych chwil we dwoje :)Komentarze

EMSKA STUDIO