OSZCZĘDŹ SOBIE ROZBITYCH TALERZY - POROZMAWIAJ O KONFLIKTACH


Myślę, że każdy powinien sobie uświadomić, że wizja idealnej relacji, pozbawionej jakichkolwiek nieporozumień, może pojawić się tylko w bajkach. Ale pamiętajmy, że te wszystkie konflikty, mogą być bardzo rozwijające.  Jesień nadciąga do nas wielkimi krokami, dlatego ja proponuję Wam wziąć pod lupę najczęstsze przyczyny waszych konfliktów.
1. KONCENTRACJA NA ROZWIĄZANIACH I NA PRZYSZŁOŚCI

Warto zastanowić się nad przyczyną danego konfliktu, ale najgorszym co możesz teraz zrobić, to wracać do tego, co było wcześniej. W momencie kiedy się kłócicie, pomyśl jaki efekt chcesz osiągnąć, co ma się wydarzyć później. Taki sposób myślenia pomoże Ci w sytuacjach konfliktowych nie tylko z partnerem. Pamiętajmy, że nieporozumienia spotykają nas również na przykład w pracy. Twoje emocje za jakiś czas i tak opadną, a kiedy wypracujesz w sobie myślenie skupione na rozwiązaniach "co chcę tym osiągnąć, dokąd ma mnie to doprowadzić", możesz tym zastąpić niszczące nastawienie.

2. INTENCJA

Zainicjuj rozmowę, którą będzie dotyczyła Waszych najczęstszych nieporozumień. Bardzo ważne jest, żeby ustalić dokładnie dlaczego potrzebujesz tej rozmowy. Określcie jej dokładne ramy, na przykład "rozmawiamy po to, żeby polepszyć swoje relacje", "rozmawiamy po to, by nasze dzieci nie musiały wysłuchiwać kolejnych kłótni", "rozmawiamy po to, żeby wiedzieć na co zwrócić większą uwagę w naszym codziennym życiu" itd. Jeśli określicie wspólną intencję, wówczas wasza rozmowa nabierze prawidłowego kierunku ku przyszłości. Poza tym, może to też być dobrym argumentem dla tego z Was, który na chwilę za bardzo ulegnie emocjom. "Wydaje mi się, że mieliśmy się skupić na tym jak rozwiązać dany problem, a nie mówić o tym, kto bardziej zawinił". Bez intencji może pojawić się wielki chaos komunikacyjny. Intencja nadaje wspólny kierunek, dlatego jest tak istotna.

3. NEUTRALNY MOMENT I PRZESTRZEŃ

Nie samą kłótnią człowiek żyje, oczywiście są momenty, kiedy nie skaczecie sobie do gardeł. Te właśnie chwile, warto czasami poświęcić na zdiagnozowanie tego,co powoduje konflikt. Być może dojdziecie do wniosku, że wasze niektóre reakcje wynikają z pewnych przyzwyczajeń, nawyków, czy przekonań. Warto szczerze porozmawiać i opowiedzieć sobie nawzajem, jakie sytuacje i zachowania wyprowadzają was z równowagi. Jeśli to nie jest ten moment, w którym masz ochotę go udusić, wykorzystaj to :) Popracujcie nad tym, by znaleźć bodziec, który wywołuje wasz konflikt (zazdrość, rodzic partnera, brak czasu poświęcanego Tobie, niedbałość o porządek itp).


4. SPOSÓB ROZMAWIANIA

 Mów o tym jakie zachowanie, jaki sposób postępowania, czy wypowiedziane słowa Ci się nie podobały, ale nigdy nie oceniaj osoby. Oducz się nerwowego wykrzykiwania "bo ty zawsze(...)!" Bo Ty nigdy(...)!",  Jesteś (...)!" itd. Tak prowadzona rozmowa, będzie zawsze obfita w słowa, których wypowiedzenia możesz żałować. Postaraj się mówić konkretnie, jakie zachowanie wzbudziło w Tobie określone uczucia. Na przykład "Jest mi bardzo przykro, kiedy wracasz do domu, rozrzucasz rzeczy po całym mieszkaniu i nie zauważasz ile trudu i pracy włożyłam w to, by było czysto", "Nie lubię, kiedy przed snem zamiast porozmawiać ze mną, Ty przeglądasz strony internetowe, czuję się wtedy zupełnie niepotrzebna, co mnie od Ciebie oddala". Reakcja Twojego partnera na tak przedstawioną sytuację może Cię bardzo zaskoczyć. On na przykład może odpowiedzieć "Widzę to jak jest czysto, przepraszam postaram się to zmienić. Pamiętam jak mój ojciec robił podobnie, ale matka mu nigdy nie zwracała uwagi". "Niepotrzebna? kochanie, ja po prostu potrzebuję tego, żeby się odstresować".
Ocena zachowania + co ja czuję w związku z tym!

5. REGULARNOŚĆ

Żeby się czegoś nauczyć, należy to dokładnie wyćwiczyć, dlatego niezwykle ważna jest konsekwencja i systematyczność. Postarajcie się komunikować w określony sposób każdego dnia, aż w końcu wejdzie wam to w nawyk. 


Każdy z nas jest w stanie wyćwiczyć swoje ciało i doprowadzić je do wymarzonej perfekcji. Jesteśmy w stanie wykonywać polecenia naszego szefa, tak by był zadowolony z efektów naszej pracy. Jeśli chcemy, możemy nauczyć się wszystkiego, co tylko przyjdzie nam do głowy. Na wszystko potrzeba czasu, uwagi i zaangażowania. 
Nie pozwól, by brak rzeczowej rozmowy doprowadził do rozbicia Twojego związku. Słuchaj, mów i angażuj się w Wasze życie każdego dnia. 

Gaja


Komentarze

  1. W każdym związku ważna jest rozmowa, równa i szczera. Warunek, obie strony muszą chcieć.

    OdpowiedzUsuń
  2. Trudno jest nad sobą panować w niektórych sytuacjach, ale wszystko jest do wypracowania. Kiedyś byłam mniej wybuchowa. Teraz staram się ugryźć w język zanim powiem coś, co może być przykre.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

EMSKA STUDIO